Letný tábor s Filipkom

| 12. 06. 2011 |

«Späť

„Tri veci nám zostali z raja: hviezdy, kvety a oči dieťaťa", povedal už dávno Dante Alighieri, ale jeho aktuálnosť stále platí. Veď povedzte, čo by sme my, dospelí, neurobili preto, aby očká našich najmenších nežiarili šťastím? V tomto kontexte vedenie RC Krtko z Bratislavy s autorkou projektu Mgr. Katarínou Kernovou z občianskeho združenia Život a zdravie v dňoch 6. - 10. júna 2011 zrealizovalo 1. Letný tábor s Filipkom.

Malí škôlkári vo veku už od 3 do 5 rôčkov spolu so svojím kamarátom Filipkom z Krajiny zdravia strávili vskutku dobrodružný týždeň v Centre vzdelávania Slovenskej pošty v Belušských Slatinách. Dve desiatky detičiek sa tešilo z každodenných dobrodružných výprav do krásnej okolitej prírody, na ktorých ich sprevádzal nielen ich Filipko z Krajiny zdravia, ale prišiel za nimi aj šašo Jašo so svojou krásnou vílou Lesankou. Chúďa, stratila sa mu v lese, ale detičky „Krtkovci" ju pomohli šašovi nájsť, aby nebol smutný a ďalej vystrájal svoje šašoviny pre radosť všetkých, ktorí ho stretnú. A pretože šašo číta veľa kníh o prírode, vedel maličkým vysvetliť, aký je rozdiel medzi slimákom a plžom, čo radi maškrtia zvieratká v prírode, čo robí vietor, keď nefúka a veľa iných zaujímavostí.
Víla Lesanka priniesla svojim malým kamarátom zdravé sladkosti v košíku, poďakovala detičkám, že neplašia svojim krikom zvieratká v prírode, nekopú do hríbikov, ktoré nezbierajú, neznečisťujú studničky a neodhadzujú odpadky po lese, lebo keby sa napr. do odhodeného igelitového obalu zamotalo kopýtko bežiacej srnky Brnky, mohlo by to pre ňu veľmi zle dopadnúť. Deti si s touto milou dvojicou užili veľa zábavy a pohybových aktivít.

Do širokej škály denných aktivít patrilo aj plávanie v hotelovom bazéne, škola tenisu pod vedením veľkého Filipkovho kamaráta - milého trénera Mirka. Dopoludnia sa vždy stretli s Filipkom, prebrali niečo o Krajine zdravia, Zlovestnom ostrove, zopakovali si Tajomstvo delfínov o nesebeckosti a tešili sa z toho, že môžu chrániť svoju Krajinu zdravia tým, že bude Mozog rozkazovať ich brušku a nie naopak, ako tomu bolo pri prevrate v Kráľovstve potravín. Ale to už našťastie Filipko so svojimi kamarátmi pod vedením uja doktora Prírodu dali do poriadku.
Po dobrom zdravom obede si detičky oddýchli vo svojich postieľkach, potom mali do večera rôzne aktivity. No a večer už v pyžamkách počúvali nejaký pekný príbeh na dobrú noc, rozlúčili sa s Filipkom, ktorý ich prišiel ešte pohladiť do ich izbičiek, pochválil im pekne umyté zúbky, učesané vlásky, pekné pyžamká, uložené papučky pri posteli a zaprial im pekné sníčky.

Dokonca ten lapaj Filip vymyslel aj takú aktivitu, ktorou bolo zhotovovanie papierových lodičiek, ich vyfarbenie a púšťanie na potoku pod veľkými jedľami. Každá lodička s menom dieťaťa niesla sľub, že ako Filipovi kamaráti a kamarátky si budú chrániť svoje zdravie, budú ho využívať k tomu, aby robili svet lepším vrátane ochrany prírody. Detičky boli skutočne veľmi milé, poslušné, a hlavne statočné, pretože väčšina z nich bola po prvý raz preč zo svojich domovov bez svojich milujúcich rodičov.

Tak taký vydarený bol 1. Letný tábor s Filipkom v r. 2011 pre detičky z RC Krtko. Filipko, teta Katka, šašo Jašo a víla Lesanka sa už nevedia dočkať 2. ročníka Letného tábora pre všetky detičky, ktoré si chcú tiež s nimi užiť krásne chvíle, na ktoré budú dlho vďačne a šťastne spomínať.

Mgr. K. Kernová

 

You need to upgrade your Macromedia Flash Player! Get Macromedia Flash.