Letný tábor zdravia 2000 - Jasenie

| 19. 08. 2000 |

«Späť

Oba turnusy sa konali v nádhernom prostredí Nízkych Tatier, ubytovanie bolo v chatkách i hotelových izbách. K dispozícii pre účastníkov boli aj tenisové kurty a volejbalové/basketbalové ihriská.

I. turnus: 23. - 30. júl 2000

Určený pre začiatočníkov. Prednášky o New Starte mala na starosti MUDr. Janka Nosková, ktorá bola v polovici týždňa obdarovaná kvetmi a vystriedali ju manželia Škrlovci z Čiech. Od pani Magdy sme sa podučili, čomu sa vo vzťahu vyhýbať a ako ho pestovať, pričom si jej manžel Petr neodpustil otázku, či vieme, čo je to výmena názorov. Odpovedal si sám: To je keď idem za Magdou so svojím názorom a odchádzam s jej... Spolu s ním sme sa zamysleli nad skutočnými životnými hodnotami a žasli nad úžasnou stavbou ľudského mozgu pri prednáške o retikulárnom aktivačnom systéme (RAS) a synapsách. Povzbudzujúce bolo, že neexistuje veková hranica, kedy by človek musel "zabudnúť" na učenie. Mozgové bunky síce ustavične odumierajú, dôležitý však nie je ich počet, ale množstvo vzájomných prepojení pomocou dendritov a axonov. Len aby sa nestalo, čo povedal jeden školák: Moja pamäť je to, čím zabúdam... Zaujímavosťou zo sveta zdravej výživy bolo, že nadmerná konzumácia dlhozrejúcich syrov (hlavne tvrdých) spôsobuje zápaly v tele. Po dva večery Škrlovci premietali diapozitívy a pani Magda prispela spevom. Rozprávali o svojom pobyte v Afrike, kde pracovali ako misionári a lekári v leprosáriu. Petr Škrla ohúril prítomných čarodejníckym kúskom, ktorý sa nejeden prizerajúci túžil naučiť - podotýkam, že hlavne deti, ktorých sa nemohol obohnať. Obyčajnú slovenskú "dvacku" totiž opakovane premenil na tvrdú českú menu. Iste si viete predstaviť, ako africkí šamani pri tomto záhadnom triku zeleneli od závisti! Škrlovci navštívili aj Slovenský rozhlas v Banskej Bystrici, odkiaľ bola zo štúdia Regina vysielaná dvojhodinová relácia. Rozprávali o svojej práci v Afrike v prospech domorodcov, malomocných a chorých na AIDS. Relácia zaujala mnohých poslucháčov. Pozitívne na ňu zareagovali listami a prejavili záujem o účasť na ich aktivitách. Večery však patrili aj B. Kernovi, ktorý pútavo približoval prítomným biblické príbehy a odpovedal na otázky.

Poobedia patrili športu, prechádzkam a hubárskym výpravám. Podaktorí si z lesa doniesli kapitálne úlovky v podobne krásnych zdravých dubákov, jedna účastníčka si šnúry pred chatou ovešala sušiacimi sa hríbmi. Pod vedením Ľuda Priklera si mohli priaznivci dotykov vyskúšať základy masáže. Lektor zdôraznil dôležitosť pitia tekutín po masáži - masírovanému je to treba, aby sa mohli vylúčiť škodlivé látky, masér to má ako odmenu a náhradu za to, čo vypotil. Zaujali názvy masážnych hmatov - dedko s babkou, buldozér, motýlik... Mimochodom, masáž je celkom vhodná zámienka, keď chcete niekoho schuti vyplieskať! Deti mali veľkú radosť z maškarného plesu, kde pomohli zachrániť princeznú a schuti si zasúťažili. Po zarecitovaní básne, porozprávaní vtipu alebo príbehu, či predvedení iného čísla dostali od princeznej sladkú odmenu. Na sobotňajšom večierku mal každý dospelák i tí mladší možnosť priniesť svoju fľašu saké - prispieť do programu čímkoľvek, čo prospeje dobrej nálade. Uchu lahodili výhodniarske nápevy i ľubozvučné kresťanské piesne bratislavských pevcov. Zasmiali sme sa na newstartovských básňach i vtipoch. Príjemne prekvapilo pohostenie v podobe varených kláskov kukurice.

O stravu sa starala trnavská šestka pod vedením Patrika Kerna, ktorý si dokázal poradiť aj s netradičným kuchárskym náčiním na výrobu knedlí (prepravkou...). Nemenovaní účastníci tábora mu fušovali do remesla, keď vysielali dymové signály z vysmážaných bediel a potom bledli od hrôzy pri uštipačných poznámkach podaktorých vtipkárov, že ktovie, či to boli naozaj jedlé hríby, a že veď o niekoľko hodín uvidíme... (madu)

II. turnus: 13. - 18. august 2000

Určený pre pokročilých. Skrátený kvôli súťaži v ryžovaní zlata, ktorá sa započítavala do Európskeho pohára a konala sa tiež v Jasení. Počet účastníkov spolu s deťmi: 130. Hlavnou prednášateľkou odborných zdravotných tém v rámci dopoludnia bola predsedníčka OZ ŽaZ MUDr. Janka Nosková. Dosvedčila, že je nielen skvelou prednášateľkou a odborníčkou, ale aj výbornou kuchárkou, pretože učila prakticky pripravovať niektoré zdravé pokrmy vrátane pečenia voňavého celozrnného chlebíka. Tematiku medziľudských vzťahov v rámci duševného zdravia prednášala koordinátorka OZ ŽaZ Katarín Kernová. Deti dopoludnia trávili chvíle so svojimi veľkými kamarátmi, ktorými boli Kamil Nikerle z Českých Budějovíc a Eva Kernová, ktorá okrem toho vo vyhradneých hodinách slúžila aj predajom zdravých maškŕt. To na spestrenie jedálnička tých, ktorí si občas radi osladia trpký život. Veľká časť účastníkov tábora na pravidelných odpoludňajších aerobických cvičeniach pod jej vedením dokazovala snahu dobre ponamáhať svoju kostru a zabudovať pravidelné cvičenie do svojho každodenného režimu. Vo večerných chvíľach sa účastníci v hojnom počte stretávali k premýšľaniu o pravých životných hodnotách v rámci biblického kresťanstva, ktoré viedol Bohumil Kern. Počasie nám vcelku prialo, deti využívali teplé slnečné lúče na kúpanie, našlo sa aj zopár dospelých odvážlivcov, ktorí vo veľkom bazéne schladzovali svoje rozpálené telá.

Nadväzovanie priateľských vzťahov bolo veľmi spontánne či už v priebehu športovania alebo prechádzok. Ani na úsmevné historky nebola núdza. Jedna za všetky: V tichom rannom opare okolo šiestej hodiny beží po horskom chodníčku jedna účastníčka tábora. V diaľke sa za zákrutou zrazu vynorí osamelý muž v strednom veku, ktorý ju v tichom pokluse o chvíľku dobehne. Keď sa dostane na jej úroveň, žena sa preľakne, chytí sa v šoku za srdce a vykríkne: To je vrchol! Človek tu beží pre zdravie a nakoniec dostane infarkt!

Čo dodať? Azda len to, že sme ešte nestačili ani len zrekapitulovať priebeh oboch turnusov a už nás na telefónnom odkazovači čakal telefonát od úplne neznámej panej, ktorá sa v predstihu hlási na tábor zdravia v roku 2001, aby sa jej ušlo miesto...

Je po všetkom. Zostali dojmy, hádam aj motivácia u účastníkov uviesť do života, čo sa naučili. A ešte mená účastníkov na žltých lístkoch slnečníc ako tichá spomienka na príjemne strávené spoločné chvíle...

(K. Kernová)

You need to upgrade your Macromedia Flash Player! Get Macromedia Flash.