Život v slobode!

| 15. 11. 2015 |

«Späť

Návykové látky ako sú alkohol, nikotín, kokaín, alebo kofeín, majú vplyv na štruktúru a funkciu mozgu. Dokážu pôsobiť na všetky psychické funkcie: vedomie, vnímanie, pamäť, pozornosť, úsudok, predstavivosť a vôľu. Závislosti zvyšujú riziko psychických a fyzických problémov. Okrem toho alkohol a tabak patria medzi najväčších zabijakov na svete. Ale nemusí to tak byť! Závislosti sa dajú prekonať, aj keď niekedy to znamená čeliť veľkej výzve. Ak bojujete so závislosťou, začnite tak, že urobíte osobné rozhodnutie prestať a odovzdať svoju vôľu Bohu. Odborná pomoc a sociálna podpora vám môžu pomôcť na ceste k novému životu. Život bez závislosti je životom slobody! Začať sa dá už dnes!

Americký národný ústav pre drogové závislosti definuje závislosť ako „ochorenie mozgu, ktoré je charakteristické nutkavým vyhľadávaním a užívaním drogy, a to aj napriek škodlivým dôsledkom." Závislosti vedú k telesným, emocionálnym, sociálnym, pracovným, právnym a rodinným problémom.

Jeden veľký príklad závislosti v Európe je konzumácia alkoholu. Takáto konzumácia má na spoločnosť a na človeka samotného významný vplyv. Spoločnosť s názvom Alcoholics Anonymous tvrdí: „Prvý pohár alkoholického nápoja ťa opije." Spoločenské pitie môže znamenať viaceré problémy. A práve nulová konzumácia alkoholu je tou pravou cestou k slobode.

Ďalším zabijakom je tabak. Nikotín patrí medzi najnávykovejšie látky. Medzi bežné dôsledky v spojitosti s fajčením patrí: rakovina pľúc, emfyzém a srdcovo-cievne ochorenia.

Najviac propagovanou a konzumovanou psychoaktívnou drogou na svete je kofeín. Dokáže navodiť úzkosť, problémy so spánkom, zvonenie v ušiach, zmätené myslenie a srdcové arytmie. Tým, že ho mladí ľudia pravidelne dostávajú do tela vo forme energetických nápojov, zvyšujú pravdepodobnosť výskytu iných závislostí.

Zákonom zakázané drogy ako marihuana, kokaín, heroín, halucinogény, inhalanty alebo opiáty patria medzi vysoko návykové látky.

Pre žiadnu z týchto drog neexistuje bezpečná hladina užívania. Ak trpíte závislosťou, uvedomte si, že s vaším problémom nie ste sami. Bez ohľadu na to, čomu čelíme, Boh má už pre nás pripravenú únikovú cestu. Len ho poproste o pomoc! A okrem toho môžete získať pomoc od odborníkov. Ľudská pomoc v spojitosti s Božím zásahom nás posúva k hraniciam víťazstva.

Dr. Adrian Horvath, psychiater, Targu Mures, Rumunsko

 

 

 

You need to upgrade your Macromedia Flash Player! Get Macromedia Flash.