Investuj do zdravých vzťahov!

| 20. 03. 2015 |

«Späť

Už si niekedy počul/a o „psycho-neuro-imunológii"? Tento výraz hovorí o tom, že vaša psychika a vaše nervy („neuro") majú dôležitý vplyv na váš imunitný systém. 80 % ochorení má psychickú príčinu. Čo vlastne zahŕňa zdravá psychika? Dôležitým prvkom sú zdravé vzťahy. My ľudia sme zameraní na vzťahy - ako partneri, rodičia, kolegovia atď. Nezdravé vzťahy spôsobujú telesnú a emocionálnu nepohodu. Ale zdravé vzťahy pozitívne pôsobia na tvoj imunitný systém prostredníctvom mysle. Otvorená komunikácia, láskavosť, úcta a dôvera sú pre dobré vzťahy dôležité. Máš záujem zlepšiť svoje zdravie? Budovanie dobrých vzťahov je cesta, ako to dokázať!
Začať sa dá už dnes!

Zdravé vzťahy nie sú dielom náhody! Či už si to uvedomujeme alebo nie, v každom momente sa nachádzame v rôznych vzťahoch - k rodičom, deťom, partnerovi či ku kolegom. Ak sú tieto vzťahy budujúce, potom je náš imunitný systém posilnený a rastie aj naša schopnosť bojovať s ochorením.

Kým niekto si vzťahy v rodine užíva, pre iného sú zdrojom utrpenia. Zlyhávajúce vzťahy - v dôsledku hádok, násilia, zneužívania alebo iných partnerských problémov - môžu mať veľmi závažný vplyv na zdravie tých, ktorí sú v nich účastní. Výsledkom môže byť nespavosť, depresia, bolesť hlavy alebo vyčerpanie. Nezdravé vzťahy narúšajú náš stav pohody. Na druhej strane však potrebujeme jeden druhého. Známy filozof a lekár Viktor Frankl sa raz o zmysle života vyjadril takto: „Človek objaví zmysel svojho života vtedy, keď sa uchýli k niečomu alebo k niekomu." Apoštol Pavol to ďalej rozvádza, keď hovorí: „Nikomu nebuďte nič dlžní, okrem toho, aby ste sa navzájom milovali..." (Rim 13,8)

Ako môžem prispieť k tomu, aby moje vzťahy opäť prekvitali? Pre úspešné vzťahy sú nevyhnutné dobré komunikačné zručnosti: Naučme sa vyjadrovať svoje pocity a tiež sa zaujímať o to, čo cíti ten druhý! Je možné naučiť sa tiež odpusteniu a vďačnosti.

Opäť oslov partnera, rodičov, deti, kolegov a začni so svojimi vzťahmi nanovo! A budeš to ty, kto z toho bude mať najväčší úžitok. Rovnako ako zdravie, ani zdravé vzťahy nie sú dielom náhody! Je to v tvojich rukách!

Dr. Klaus Gstirner, lekár a psychoterapeut

 

 

You need to upgrade your Macromedia Flash Player! Get Macromedia Flash.