Školenie Pohyb a cvičenie 2008 (2. časť)

| 16. 09. 2008 |

«Späť

Liptovský Mikuláš 11. - 15. 9. 2008

Keby sa telesná zdatnosť dala kúpiť vo fľaštičke,
každý by mal ohromné telo!

Albert Schweitzer (1875 - 1965)

Druhú časť školenia „Pohyb a cvičenie" viedol Jerrold S. Petrofsky, PhD. Ako naznačuje jeho priezvisko, má ruský pôvod. Pracuje ako profesor fyzioterapie na Loma Linda University. Tento odborník na fyziológiu cvičenia prezentoval nielen pripravené informácie na tému "Energia a metabolizmus", ale fundovane odpovedal i na otázky zúčastnených lektorov.
Nechýbala ani podstatne mladšia, ale rovnako na slovo vzatá odborníčka na pohyb Michelle Prowse, ktorá odprednášala prvú časť školenia o pohybe. Teoretické vedomosti znova dopĺňala praktickým cvičením, raňajšími rozcvičkami i u väčšiny zúčastnených asi najobľúbenejšími cvikmi vo vode v neďalekej plavárni. O tomto „vodnom" cvičení by sa dalo povedať, že je to naozaj spojenie príjemného s užitočným.

Teplota vody pri cvičení
Podľa rád prof. Petrofského by mala teplota vody závisieť od intenzity cvičenia: čím miernejšie cvičenie, tým teplejšia voda. Napríklad: strečing vo vode = teplota asi 32 - 34 °C, plávanie = 22 - 26 °C.

Typy cvičenia
Cvičenia sa delia na izometrické, dynamické, medzi nimi je izokinetické.
- Pri izometrickom cvičení sa zvyšuje krvný tlak a zabraňuje sa prítoku krvi do namáhanej oblasti, ide napríklad o tlačenie rukou na stenu (bez pohybu, ale s námahou).
- Dynamické cvičenie (aeróbne) je napríklad beh, bicyklovanie... ide o výrazný pohyb, ale s (relatívne) malým odporom.
- Izokinetické cvičenie, čo môže byť napríklad pomalé dvíhanie činiek.

Tridsať minút pomalého behu alebo rýchlej chôdze 3-4x do týždňa výrazne a pozitívne ovplyvňuje zdravie. Pôsobí ako výborná prevencia ochorení a relatívne nenáročný typ cvičenia. Ak si na takúto „prechádzku" nájdeme peknú trasu alebo príjemného spoločníka, môže to byť naozaj efektívne a príjemné cvičenie pre mnohých ľudí.
Prednášajúci lektorom tiež poradil a upozornil ich na cvičenia pre ľudí postihnutých rôznymi chorobami (napr. diabetes, vysoký krvný tlak...).

To je len zopár postrehov z informáciami nabitého školenia, ktoré bolo zakončené testom.

(J.N.)

You need to upgrade your Macromedia Flash Player! Get Macromedia Flash.