Víkendy Zdravia

Víkendy zdravia sú krátke pobyty v prírode väčšinou organizované miestnymi klubmi zdravia (jedným klubom zdravia alebo viacerými klubmi v jednej oblasti) pre svojich účastníkov. Zmysel a náplň je podobná letným táborom zdravia, ale počet zúčastnených býva väčšinou nižší a doba pobytu kratšia (víkend alebo predĺžený víkend). Je to príjemná a užitočná nadstavba ku klubom zdravia, kde môžu účastníci prežívať zdravý životný štýl (NEW START) viac v praxi a prehĺbiť vzťahy v príjemnom prostredí vhodného rekreačného zariadenia v prírode.

Priebeh jedného z víkendov zdravia

Víkend zdravia sa začal už stredu večer na chate J. A. Komenského v Račkovej doline. Tentoraz sa podarilo ku chate dostať aj s autami, ktoré mali letné gumy . Zúčastnili sa na ňom ľudia z klubov zdravia v Žiline, Čadci, Trenčíne a v Bratislave. Na chate sme neboli sami, spoločnosť nám robila skupina detí, ktoré v tom čase mali školu v prírode. Deti sa rovnako ako my stravovali vegetariánsky. Kuchárkam pomáhala aj naša lektorka šéfkuchárka Antónia Činčuriaková.
Aj keď nás počas pobytu sprevádzal občas dážď alebo mrholenie, o bohatý program sme nemali núdzu. Ráno o 7:00 sme sa zohrievali na rozcvičke s Miloslavom Ďurišom a o 7:30 sa stretávali na ranných, motivačných príbehoch s Danielom Novomeským ml. O 9:00 sme mávali len jednu prednášku, po ktorej sme chodievali na doobedňajšiu prechádzku do blízkej prírody. Čas na pohybovo-športové aktivity sme mávali aj poobede. Niektorí využili tento čas na zotavenie sa z doobedňajšej prechádzky, ale o 17:00 sme sa už stretli na prednáške. Daniel Novomeský ml. predstavil rôzne metódy vodoliečby, karikaturistka Olga Pazerini zas NEW START očami humoristu. Po večery bola posledná prednáška (najčastejšie s MUDr. Jankou Noskovou), nasledovala rekapitulácia dňa spolu so zamysleniami o láske z kresťanského pohľadu od Jozefa Kopilca.
Na piatok sme mali naplánovanú celodennú túru, ale kvôli počasiu ju nebolo možné zrealizovať. Namiesto toho sme zrealizovali „moto-túru“ do Demänovskej doliny a absolvovali prehliadku Demänovskej jaskyne slobody (krátky okruh jaskyne má takmer 1000 schodov a prevýšenie 80 metrov).
S deťmi zo školy v prírode sa nám dobre vychádzalo. Pozerali sme s nimi film o kocúrovi Garfieldovi a MUDr. Nosková (pediatrička) pre nich usporiadala „Výlet do krajiny zdravia“ s Filipovými dobrodružstvami.
V Sobotu a v nedeľu sme hrali hru na anjelov, kedy sme sa vzájomne prekvapovali drobnými pozornosťami. Po nedeľnej prednáške o komunikácii sme si potom prezradili kto bol komu anjelom. Poobede bol už čas cestovania domov, kedy nám slniečko prvýkrát intenzívnejšie zasvietilo na cestu. Domov sme sa vracali spokojní, oddýchnutí a motivovaní žiť zdravším a zmysluplnejším životom aj doma.